Po 20. letech se k moci Afghánistánu opět dostalo radikální islámské hnutí Taliban. Pro ženy v zemi to znamená katastrofu rozměrů, kterou si my neumíme ani představit.
Taliban už v zemi vládl před dvěma desetiletími a veškeré úsilí žen je rázem zcela zničeny. Jen postupně získávaly svá práva, mohli se vzdělávat, chodit do práce, zastávat vyšší funkce, nemuseli se vydávat, na ulicích se pohybovali svobodně a burka byla jen náboženskou volbou. Po obsazení Kábulu radikály Talibanu je ale všechno jinak …
Práva žen v Afghánistánu jsou omezovány více, než kdykoliv předtím
Práva žen v Afghánistánu jsou omezovány více, než kdykoliv předtím
Zdroj: Profimedia
GALERIE
Lidé zoufale prchají ze země
Radikálové prohlásili, že práva žen nebudou omezovat, dokonce je chtějí mít i ve vládě, ale realita a dostupné svědectví říkají přesný opak. Po obsazení Kábulu začali lidé zoufale utíkat ze země, situace na letišti je špatná, lidé se drží i kol či křídel letadel. Mnohé ženy nemají kam jít, jak utéct a je pro ně extrémně nebezpečné zůstat.
Lidé se zoufale snaží z Afghánistánu uprchnout
Lidé se zoufale snaží z Afghánistánu uprchnout
Zdroj: Profimedia
GALERIE
Když přívrženci Talibanu vtrhli do hlavního města, život obyvatel se rázně změnil. Najednou zmizely z ulic všechny ženy, muži odstraňují jejich těla a obličeje z reklamních produktů, letáků či výloh obchodů s oblečením. Burky začaly mizet z regálů, protože jejich ženy začaly rychle vykupovat. A to byl jen začátek.
Nepustili je do školy
Studentkám a profesorky univerzity bylo vojáky Talibanu zabráněno vejít do budovy školy. Mužům vstup umožnily. Podle dostupných svědectví měli ženy při příchodu do školy (do které se nakonec ani nedostali) vidět několik dívek, jak utíkají z budovy, protože jejich vojáci vyhnali.
Vyhrožovali jim kvůli tomu, že na sobě neměli burky. Stejně vyhnali i 9 pracovnic z banky, kterým řekli, že za sebe mohou poslat jako náhradu mužů z rodiny.
Taliban obsadil Afghánistán
Taliban obsadil Afghánistán
Zdroj: Profimedia
GALERIE
Mnohé ženy se ani neměly jak dostat domů, protože jejich žádný řidič městské dopravy nebo taxíku nechtěl vzít. Vnímali to jak přílišnou odpovědnost a báli se přívrženců Talibanu.

Na dívky, které vyhnali ze školy a zůstali stát na ulici, protože jejich žádný řidič nechtěl odvézt, začali vojáci pokřikovat. Prý si mají užít to, že jsou naposled svobodně na ulici. Další křičel, že si čtyři z nich vezme za ženu.
Soudkyně mají strach o své rodiny
Více než 250 soudkyň zůstalo v bezvýchodné situaci. Byly propuštěny a Taliban má v rukou všechny jejich rozhodnutí, bojí se proto o své rodiny i život. Nemají kam ujít, ale pokud zůstanou, riskují příliš.
Jedna z novinářek, které v oblasti působily, se ozvala deníku The Guardian. Po obsazení Kábulu musela ujít z města, ale nemá kam jít, proto je dále na útěku. Podobně se mnozí Afghánci snaží dostat do jiných částí země, aby utekli před terorem Talibanu.