Středa, 2 dubna, 2025
aktualne
udalosti

Antibiotika v těhotenství nejsou zcela bezpečná: Kdy a jak ohrožují dítě?

on

Léčba těhotné ženy je pro lékaře obvykle složitější, než je tomu ve skupině běžných pacientů a taková léčba má svá specifika a omezení. Lékaři u těhotných žen sahají po lécích po důkladném zvážení v nutných případech a s ohledem na délku těhotenství.
Kdy hrozí největší riziko poškození plodu?
Plod je na působení škodlivin – nejen léků, ale např. i alkoholu, cigaret či jiných neřestí nejcitlivější od 15. do 55. dne těhotenství, tedy ve velmi časné fázi, kdy se vyvíjejícímu se embryu rychle tvoří tkáně a orgány.

Existují časové úseky, kdy jsou různé orgány na působení škodlivin nejcitlivější: pro srdce je to 20.-40. den, pro nervový systém 15.-28. den, pro končetiny 24.-46. den od oplodnění.

Do 15. dne od oplodnění, tedy v úplně nejčasnější fázi těhotenství není vyvíjející se miminko ještě velmi citlivé k působení škodlivin přijímaných matkou.

Je to zejména díky tomu, že oplodněné vajíčko teprve putuje do dělohy, kde se kolem 15. dne zahnízdí.

Dokud se tak stane, vyživuje zejména z vlastního žloutkového vaku, který není spojen s krevním oběhem matky. Některé škodliviny však k němu mohou proniknout i tekutinou ve vejcovodech.

Po 8. týdnu od oplodnění již zárodek není tak velmi citlivý na působení škodlivin, protože orgány už jsou založeny a probíhá jejich růst a další vývoj.

I zde samozřejmě však platí, že s léky opatrně. Rovněž však platí, že neléčená infekce je i v tomto stadiu horší než léčba antibiotiky.

Antibiotika jsou potřebné, avšak důvod pro jejich užití musí být jasný.

Pokud během těhotenství trpíte bakteriálním zánětem, antibiotika potřebujete a lékař zajisté ví, které skupiny antibiotik můžete užívat, aby neohrozily zdraví nenarozeného miminka. Vhodně zvolené antibiotika riziko potratu i poškození plodu snižují.

Nová studie však vyzývá odbornou veřejnost k přehodnocení užívání některých druhů antibiotik během těhotenství, protože se zjistilo, že některé běžné antibiotika mohou až zdvojnásobit riziko potratu (tj odumření zárodku před 20. týdnem těhotenství).

Odborná studie provedená vědci z Univerzity v Montrealu v Kanadě. Vědecký tým identifikoval některé skupiny běžně užívaných antibiotik, které by mohly v časném stádiu těhotenství zvýšit riziko potratu až dvojnásobně. Svá zjištění zveřejnil vědecký tým v magazínu Canadian Medical Association Journal.

Potrat a jeho příčiny
Více než polovina spontánních potratů je způsobena chromozomovými abnormalitami plodu. Jinými příčinami bývají chronické onemocnění matky – diabetes, syndrom polycystických ovarií, obezita a akutní onemocnění – zejména infekce.

Jelikož právě infekce často v tomto seznamu figurují, je třeba důsledně jejich v těhotenství léčit, a tak tehotené ženy bývají pro dobro své i svého potomka nuceny sáhnout po antibiotikách.

Jak však uvádí spoluautor studie Dr. Aničku Bérard z farmaceutické fakulty Univerzity v Montrealu, některá antibiotika běžně používané v těhotenství mají protichůdné výsledky, co se týče studií jejich bezpečnosti.

Revize léčebných postupů?
Bérard a jeho kolegové se snažili změřit souvislost mezi působením antibiotik v těhotenství a rizikem spontánního potratu, přičemž se snažili vyhnout omezením předešlých podobných studií, které obyčejně zkoumali jen malé množství dat.

Množství zkoumaných údajů bylo právě v této studii úctyhodné, zahrnovalo údaje od 8702 žen ve věku 15-45 let, které potratila průměrně ve 14. gestačním týdnu. Údaje těchto žen byly porovnány s kontrolní vzorkem 87 020 žen.

16,4% žen, které potratila, užívalo antibiotika v časné fázi těhotenství oproti 12,6% žen, které nepotratili.

Mezi antibiotika podezřelé ze zvyšování rizika potratu patří například makrolidy – kromě erythromycinu, chinolony, tetracykliny, sulfonamidy a metronidazol.

Nitrofurantoin, běžně užívaný při infekcích močových cest se dle studie s rizikem potratu nespojuje.

Omezením této velké studie je, že vědci nedokázali vyloučit vliv závažnosti infekce na vzniklý potrat, což je dost závažným faktorem.

Přesto se vyjádřili: „Naše závěry mohou být použity k aktualizaci současných doporučení v léčbě infekcí během těhotenství. „

Infekce je horší než antibiotika
Problémem, který už musí každá žena řešit sama je fakt, že v časné fázi těhotenství ještě často sama netuší, že je těhotná.

Proto je důležité, pokud vůbec existuje taková možnost, zvažovat důkladně užívání jakýchkoliv léků i ve stadiu, kdy ještě těhotenství není potvrzeno.

Je však velmi důležité mít na paměti, že pokud je jisté, že žena trpí bakteriální infekcí, s léčbou netřeba otálet, protože samotná infekce je určitě větším rizikem pro matku i dítě, než užívání antibiotik.